Trudny temat. Kiedyś mówilo się o „niehigienicznym” trybie życia, przepracowaniu, niedożywieniu. Dziś tematy te nie straciły ani trochę na aktualności, zaś lista nowych obciążających nasze zdrowie kofaktorów robi sie coraz dłuższa…

Gdzieś trzeba jednak zacząć. Niniejszym przedstawiamy Państwu pewien punkt widzenia; niejako wprowadzenie w tematykę oraz mechanizmy biologiczne leżące u jej podstaw.
Lifestyle i zdrowie.1.
Statystyczny człowiek spożywa w przeciągu życia około 70 ton pokarmu, wypija 60 – 80 tysięcy litrów płynów, zużywa około 70 ton tlenu.
Pracuje, śpi, uprawia sport lub wellness i mimo to czuje się wyczerpany, przemęczony,…a czasem po prostu źle.

Ciągle mu czegoś brakuje.. Czego? Energii.
Dlaczego? Gdzie szukać pomocy?

Przez ponad 30 lat próbowano nas przekonać, że wystarczy spożywać więcej warzyw i owoców, zażywać więcej ruchu, mniej się stresować i.. będziemy bardziej witalni,.. a w szczególności podniesiemy naszą sprawność w wieku dojrzałym.

Niestety, najnowsze studia rodem ze Szwecji postawiły jednoznacznie kres tym wysoce naukowo uzasadnionym iluzjom; w zestawieniu kilku modeli odżywiania najlepsze parametry zdrowotne zaobserwowano u zwolenników diety „człowieka ery kamiennej”(myśliwi i zbieracze) – którzy pozostawili w tyle zrelaksowanych i uduchowionych „Śródziemnomorców”(zwolennków jarzyn, owoców, ryb).
Czyli nie dieta jest kluczowym pojęciem i wspólnym mianownikiem dla zdrowia.

Należy sięgnąć do standardowego terminu definiującego prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu; czyli homeostazy.
Homeostaza oznacza stan idealnie zrównoważonego funkcjonowania w organiźmie wszystkich naturalnych systemów regulacyjnych; począwszych od tych na poziomie centralnej regulacji nerwowej (czy hormonalnej), a skończywszy na każdej pojedynczej komórce (a mamy ich w organiźmie ok.70 bilionów, z czego samych nerwowych – około 20 miliardów).

Do narastających niedomagań w zachowaniu homeostazy dochodzi w trakcie życia z rożnych powodów. Wszystko zaczyna się od nieprawidłowego zaopatrzenia organizmu w niezbędne do przemiany materii substraty (np. mało wartościowe pożywienie, zła flora bakteryjna jelita, niezależnie od tego wyczerpanie trzustki, wychłodzenie organizmu, pośpiech w spożywaniu posiłków), poprzez co zaczyna kuleć przemiana materii na poziomie komórki. Zaczynają się gromadzić w niej zawczasu nie wydalone produkty przemiany materii; najpierw w komórce, później w otaczających tkankach.

Później dochodzi do osłabienia i zwyrodnienia całej tkanki łącznej, tkanki która tworzy elementy „rusztowania organizmu”.
…czytaj więcej…>>>
Release 2013.06.26.

Translate »
Erhalten Sie unsere Neuigkeiten per E-Mail

Erhalten Sie unsere Neuigkeiten per E-Mail

Melden Sie sich mit Ihrer E-Mail Adresse an und erhalten Sie alle Neuigkeiten von unserem Team.

Schauen Sie in Ihr Postfach!

Pin It on Pinterest

Share This

Share This

Share this post with your friends!

Share This

Share this post with your friends!