Historia portalu.

Kilka ładnych lat temu wypłynął w trakcie rozmów z przedstawicielami lokalnej Polonii (Dortmund, po części Zagłębie Ruhry) temat profilaktyki zdrowia. Czynnikiem „wyzwalającym” kolejną falę zainteresowań jawiły się niejasne (wtedy jeszcze) trendy w rozwoju społecznej służby zdrowia.

Nazywając rzecz po imieniu – kasy chorych raczyły poinformować społeczeństwo, że w toku reformy zdrowia (tuż po roku 2000) dojdzie do ograniczeń w możliwościach przepisywania na recepty kasowe leków oryginalnych. Wywołało to burzę dyskusji, również w gabinetach lekarskich (ludzie jakoś nie potrafią zrozumieć, że to nie lekarze ustalają „zasady gry” w państwowej służbie zdrowia).
Stopniowo zaczęto wykreślać też szereg innych pozycji z katalogu ustawowo ujętych świadczeń zdrowotnych, dla przeciętnego obywatela pojawiło się szereg niejasności; jedną z konsekwencji stało się (tradycyjne już) pytanie: „co robić?”

Historia portalu
Historia portalu.

Z biegiem lat nikt już nie ma wątpliwości, że zakres usług społecznej służby zdrowia w porównaniu choćby z poziomem zaopatrzenia lekarskiego w roku 2010 – wtedy to była „bajka”…

Popularność komunikacji medialnej – w szczególności internetu – sprawiły, że oprócz lokalnych (mniej czy bardziej formalnych) spotkań „informacyjno-oświatowych” wybór – odnośnie dalszych kierunków aktywności – padł na internet.
W paźdierniku roku 2010 powstał pierwszy „samodzielny” internetowy portal oświatowy „Revitalisierungs-Zentrum”, początkowo w wersji niemieckojęzycznej (otwartość na szersze rzesze internautów, lokalnie dominująca w Zagłębiu Ruhry społeczność pochodzenia śląskiego).

W krótkim czasookresie zasypała nas cała masa pytań, niejako tylko pośrednio związanych ze zdrowiem „per se”. Ale – jak naucza psychologia, każdy aspekt naszego życia wywiera jakiś wpływ na zdrowie. Stąd też zrodziła się idea „poradnictwa systemowego”.

Tematykę podzieliliśmy, powstało kilka dalszych witryn na bazie WordPressa (stanowiących do dziś rdzeń platformy kontaktowej Master-Net, katalog pod: Portal-Matrix), na kilku witrynach wprowadziliśmy wersję polskojęzyczną.
Platforma cieszyła się najwyraźniej dużą poczytnością; do stycznia roku 2012 ilość hitów (czyli identyfikowanych jako odmiennych IP komputera odwiedzin) osiągnęła łączną liczbę ponad 250 000.

Wtedy zgłosiła się duża firma z Zagłębia Ruhry (z polskojęzycznym kierownictwem), nowa kooperacja miała okazać się skokiem kwantowym w dalszym rozwoju. Dziwnym zbiegiem okoliczności „zamrożone” przez nas samych „chwilowo” portale…nie zostały przez nowych „kooperatorów” nigdy „rozpakowane”…

Odbudowa platformy trwała do lata 2014 (nikt nie raczył dotychczas wyrównać strat); w marcu b.r. zdecydowaliśmy się na wprowadzenie odrębnego portalu polskojęzycznego.

Fakty?

1.„Powiadały jaskółki….” jak głosi stare polskie porzekadło.

2.”Never touch the runnig system”, jak uczą pragmatycy amerykańscy.

3.Idea „zniszczenia” inicjatywy wywodzącej sie z polskich kręgów kulturowych…przyszła ze strony przesiedleńców polskiego pochodzenia.

Celowo powstrzymam się od komentarzy.

Historia portalu
Historia portalu

Portal „Wellbeing by Design Your Life” pomału zaczyna się cieszyć popularnością czytelników.
Dzięki zainstalowaniu (z początkiem października 2013) tłumacza blogów (na WordPressie) dysponujęcie Państwo możliwością korzystania również z innych niemieckojęzycznych portali Master-Net.

Już na dniach kolejne zmiany w konstrukcji witryny – umożliwiające bardziej komfortowe korzystanie z całokształtu dorobku naszej platformy.

Z góry dziekuję za Feedback.

PS. Żeby nie było, że opowiadam bajki, dynamikę rozwoju podjętej na nowo idei możecie Państwo sobie obejrzeć na specjalnie poświęconej celowi chronologicznej dokumentacji stronie na Google plus.

Serdecznie zapraszam.
Wasz Marcin

PS2. A propos interdysciplinarnej potrzeby poradnictwa… polecam blog „4 Pytania naszego życia„.

Translate »
Erhalten Sie unsere Neuigkeiten per E-Mail

Erhalten Sie unsere Neuigkeiten per E-Mail

Melden Sie sich mit Ihrer E-Mail Adresse an und erhalten Sie alle Neuigkeiten von unserem Team.

Schauen Sie in Ihr Postfach!

Pin It on Pinterest

Share This

Share This

Share this post with your friends!

Share This

Share this post with your friends!